Reklama w Internecie – Jak używać Internetu aby pozyskiwać nowych klientów?

1biznes-w-internecieEkspansja i rozwój Internetu nieustannie kreują nowatorskie trendy e-marketingowe. Nie wystarczy już tylko zwykła reklama skromnie wkomponowana w treść. Liczą się innowacyjne rozwiązania na długo zapadające w pamięć odbiorcom.

 

Szybko zmieniające się reguły rządzące rynkiem on-line, aktywizują potrzebę zmian w firmach zorientowanych na sukces, gdyż tylko przedsiębiorcy otwarci na postęp technologiczny, zwiększą swoje szanse na postrzeganie ich jako liderów na internetowym rynku. Ponadto przez swoją innowacyjność wyróżnią się wśród firm konkurencyjnych.

Samo pojęcie marketingu internetowego oznacza używanie Internetu w celach reklamowych, prowadzących do sprzedaży dóbr lub usług. Na marketing internetowy składa się tzw. reklama “pay per click”, reklama banerowa, email marketing, affiliate marketing, reklama interaktywna, optymalizacja stron, blog marketing, buzz marketing, product marketing i blogowanie.

Potrzebujesz pomocy lub porady odnośnie reklamy w internecie, pozycjonowania seo, projektowania stron www?

Reklama banerowa

Polega na wykorzystaniu elementów graficznych, np. obrazków, animacji, zdjęć, gifów, flashy, haseł do przekierowania na inna stronę www reklamodawcy. Jest to jedna z najszybciej rozwijających się, a zarazem ciekawych form reklamy internetowej. Daje duże pole do popisu jej wykonawcom. Dodatkowo, banery mogą być zamieszczane w różnych częściach strony www, przy czym najskuteczniejsze są te miejsca, które na danej witrynie rzucają się w oczy.

Pay per click

Jest rodzajem reklamy internetowej, w której kluczową role odgrywa płatność za kliknięcie w link lub baner, a nie za jego wyświetlenie. Osoba zlecająca reklamę swojej firmy lub usługi, płaci za każdego użytkownika, który za pomocą banera przejdzie do strony produktu.

Affiliate marketing

Jest metodą promowania biznesu on-line, w której osoba promująca produkt, za pomocą strony internetowej, jest nagradzana za każdego użytkownika który odwiedzi, kupi lub przeprowadzi inną czynność na stronie reklamodawcy. W Polsce znany jest bardziej pod pojęciem programu partnerskiego. Do najpopularniejszych i największych portali oferujących tą metodę marketingu należą portale społecznościowe, takie jak Nasza-Klasa, Facebook czy MySpace. To idealne miejsce na reklamę sprzedażową, polityczną i promocyjną, nie tylko ze względu na ilość użytkowników tych portali, ale także na ich różnorodność pod względem wieku, płci i statusu społecznego.

E-mail marketing

Jest formą marketingu bezpośredniego, wykorzystującego pocztę elektroniczną jako główne narzędzie komunikacji. Do podstawowych zadań e-mailingu zalicza się budowę lojalności konsumenckiej, tworzenie określonych relacji z odbiorcami, budowę pożądanego wizerunku firmy lub organizacji, a także sprzedaż. Natomiast najpopularniejszymi jego narzędziami są: newslettery firmowe, biuletyny wewnętrzne, dzienniki elektroniczne oraz reklamy w wiadomościach e-mail.

Marketing wirusowy

Ta odmienna forma promocji polega na rozpowszechnianiu przekazu reklamowego przez samych użytkowników Internetu. To oni występują w roli kreatorów opinii na temat np. działalności firmy, jakości oferowanych produktów lub usług czy też funkcjonalności i przydatności strony internetowej. Generalnym celem tej formy marketingu jest szybkie i lawinowe rozprzestrzenianie się informacji w postaci rekomendacji danego produktu lub usługi. Najczęściej reklamowanymi w ten sposób produktami są środki odchudzające, produkty finansowe i strony internetowe. Jak wynika z badań jedną z najpopularniejszych form promocji jest rekomendacja, stąd istnieje duże prawdopodobieństwo, iż firma pozyska w ten sposób nowych klientów.

Schematyczne rodzaje stron

Obecnie mało kto wyobraża sobie życie bez dostępu do Internetu, do specjalistycznej wiedzy, aktualnych informacji, wygodnych form komunikacji, a także do rozrywki. Ta monumentalna skarbnica upraszcza życie, wzbogacając wiedzę i doskonaląc samorozwój. Jest także kopalnią wszechstronnej wiedzy, pozwalającą pozyskać nie tylko specjalistyczne materiały niezbędne do pracy lub nauki, ale także nowych klientów i konsumentów produktów szerokiego spektrum firm.

Prezentacja marki na stronach internetowych opiera się głównie na modelu strukturalnym i funkcjonalnym. Zazwyczaj serwis przyjmuje układ portalowy (wielotematyczny) lub wortalowy (jednotematyczny), czyli zorientowany na publikowanie jak najwięcej treści. Użyteczną determinantą jest tutaj zagospodarowanie jak największej powierzchni na rotacyjną ekspozycję treści. Prezentowana jest ona w formie krótkich zajawek, znajdujących się w jednej lub dwóch kolumnach strony startowej. Często też, stosowane są pełnoekranowe folderowe kreacje bogata, wyposażone w komponenty multimedialne – dźwiękowe lub video. Reklama ma być zaskakująca lub nawet szokująca tak, by została na długo w pamięci użytkownika sieci. Mankamentem takich stron jest długi czas ładowania się i wydłużona ekspozycja niedocelowych treści.

Innym rodzajem strony może być klasyczny serwis internetowy, w którym ekspozycja treści zlokalizowana jest w wielu miejscach. Niestety, ten rodzaj rozproszenia tekstu, często powoduje chaos i sprawia, że użytkownik Internetu niechętnie pozostaje na takiej stronie.

Dobrze skonstruowana reklama – gwarancją sukcesu

Reklama jest najważniejszym elementem promocji. Brak jej personalizacji powoduje, że emitowany przekaz mija się z zamierzonym celem, a reklama dedykowana źle dobranej grupie docelowej jest nieskuteczna i wzbudza dezaprobatę wśród jej odbiorców. Ponadto nadmierna ekspozycja tego samego przekazu zamiast wzmocnić efekt, przyczynia się do jego spadku. Kluczowe jest zatem sporządzenie samej reklamy. Wyniki badań dowodzą, że percepcja internauty jest pozytywnie skierowana na te kampanie reklamowe, w których forma przekazu śmieszy (50%), jest pomysłowa i zaskakująca (45%) oraz potrafi dostarczyć użytecznych informacji (34%). Dalsze wnioski wynikające z badania przepełnione są frustracją i negacją wobec sieciowej reklamy.

Esencja marketingu

O internetowym marketingu można mówić mniej więcej od 1990 roku. Wtedy były to proste oparte na tekście strony internetowe, oferujące produkty lub informacje. Z czasem, marketing internetowy ewoluował w coś więcej niż tylko sprzedaż informacji. Dzisiaj sprzedaje się również przestrzeń reklamową, programy, modele biznesowe i wiele innych produktów i usług. Na świecie, firmy takie jak Google, Yahoo, MSN a w Polsce – Onet, Wirtualna Polska, Interia, o2 – wytyczyły szlaki w reklamie internetowej i dały szanse małym reklamodawcom, oferując reklamę lokalną małym i średnim przedsiębiorstwom. Taka forma marketingu jest podstawą nowoczesnego kapitalizmu, pozwala bowiem każdemu z dobrym pomysłem, produktem bądź usługą na dotarcie największej grupy odbiorów.

Internet jest narzędziem niezwykle praktycznym, funkcjonalnym i pomocnym w życiu codziennym i zawodowym. Rachunek ekonomiczny jest prosty. Jeśli firma będzie dedykowała swoim klientom wartościową stronę i rzetelną obsługę wówczas pozyska ich lojalność. Z czasem będzie to miało bezpośrednie przełożenie na statystykę odwiedzin i wolumen sprzedaży.

Potrzebujesz pomocy lub porady odnośnie reklamy w internecie, pozycjonowania seo, projektowania stron www?